Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Temat

Altiero Spinelli – życie dla Europy

Altiero Spinelli – życie dla Europy
Spotkanie przy okrągłym stole (od F. Ortoli (po prawej stronie, bez okularów, z jedną ręką opartą o stół) w kierunku wskazówek zegara): F. Ortoli; Emile Noël; A. Borschette; C. Cheysson; P. Lardinois; A. Spinelli; C. Soames; W. Haferkamp; P. Hillery; R. Dahrendorf; F. O. Gundelach; G. Thomson; H. Simonet; C. Scarascia-Mugnozza

01/06/07

Pięćdziesięciolecie podpisania Traktatów Rzymskich przypada w tym samym roku, co setna rocznica urodzin Altiero Spinellego, jednego z ojców-założycieli Unii Europejskiej oraz zwolennika federalizmu europejskiego.

Altiero SpinelliEnglish, obok Roberta Schumana, Jeana Monneta i pozostałych głównych architektów integracji europejskiej, aktywnie uczestniczył w tworzeniu Unii Europejskiej w okresie powojennym.

Był członkiem Komisji Europejskiej, a od roku 1976 członkiem Parlamentu, którym pozostał aż do śmierci w roku 1986. Jego wizja dotycząca potencjału Europy sprawiła, że odgrywał pierwszoplanową rolę w opracowywaniu traktatów UE w latach 80-tych i 90-tych minionego stulecia.

Za swój udział w antyfaszystowskim ruchu oporu zapłacił za rządów Mussoliniego wysoką cenę: dziesięć lat więzienia i sześć lat zesłania na wyspie Ventotene. To właśnie tam, w broszurze zwanej „Manifestem z Ventoteneitaliano, Spinelli nakreślił swoją wizję wolnej i zjednoczonej Europy. Z dzisiejszej perspektywy możemy postrzegać ten dokument jako prekursora Konstytucji dla EuropyEnglish.

Na stronie internetowej można zapoznać się z sylwetką Altiero Spinellego i obejrzeć jedno z jego przemówień. Znajdują się tam również portrety innych postaci, które miały wpływ na kształtowanie integracji europejskiej. Strony poświęcone historii UEEnglish to zaproszenie do wirtualnej wyprawy w przeszłość, której celem jest poznanie wydarzeń, dzięki którym powstała dzisiejsza Europa.

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony