Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Temat

50 lat badań

50 lat badań
The GALILEO satellite radio navigation system will ensure complementarity with the current GPS system

12/10/07

UE wspiera badania i rozwój technologiczny już od 1958 r., kiedy to utworzono pierwszy europejski instytut badań – Wspólny Ośrodek Badawczy.

Państwa członkowskie UE doszły do wniosku, że warto połączyć siły, aby stawić czoła światowej konkurencji. Dzięki temu naukowcy z różnych krajów mogą ze sobą współpracować. 

Europa może pochwalić się wieloma odkryciami i wynalazkami o rewolucyjnym znaczeniu, jak np. sieć internetowa (World Wide Web), która powstała w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN)DeutschEnglishfrançais w Genewie. Do najważniejszych unijnych projektów należy GalileoDeutschEnglishfrançais – system nawigacji satelitarnej, który uniezależni Europę od systemów stworzonych przez inne kraje, np. amerykańskiego systemu GPS – oraz ArianeEnglish, europejski system wynoszenia rakiet na orbitę, który od lat 70. zapewnia Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej.

Sztandarowym przykładem unijnych działań w zakresie badań naukowych jest program ramowyDeutschEnglishfrançais, w ramach którego finansowane są działania w zakresie badań i rozwoju w praktycznie wszystkich dziedzinach nauki (aktualnie realizowana jest jego 7. edycja). Unia zachęca również Europejczyków do podejmowania kariery naukowej oraz próbuje im uświadomić korzyści wynikające z rozwoju nauki. Przykładem udanych projektów finansowanych przez UE mogą być: Noc NaukowcówEnglish, w której w tym roku uczestniczyło 150 miast w całej Europie, oraz Konkurs Prac Młodych NaukowcówEnglish.

Więcej informacji na temat badań naukowych w UEEnglish

50 lat badań naukowych w UEEnglish

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony