Klauzula prawna | Informacje o portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2)
EUROPA > 50. rocznica > Urodzinowe logo

Jak dokonano wyboru logo

Logo 50. rocznicy wybrano w drodze zorganizowanego przez UE konkursu na projekt logo 50. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego.

Tutaj znaleźć można więcej informacji:

 

Konkurs

6 lipca 2006 r. pod hasłem "Wszystkiego Najlepszego dla Europy" otwarto konkurs na logo, które stanie się oficjalnym symbolem 50. rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego.

Konkurs został zorganizowany przez Komisję, Parlament Europejski, Radę, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Komitet Regionów.

Zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie zostali pochodzący z 27 państw członkowskich studenci akademii sztuk pięknych, projektowania graficznego i komunikacyjnego, komunikacji wizualnej, projektowania medialnego czy też sztuk pokrewnych, którzy ukończyli studia w 2006 r. Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować logo, a także, nieobligatoryjnie, hasło dotyczące współpracy europejskiej. Logo miało odnosić się do pięćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, odzwierciedlając takie osiągnięcia UE, jak pokój i dobrobyt, a także do jej przyszłości (jakiej Unii chcemy dla przyszłych pokoleń?).

Konkurs, który zakończył się 30 września 2006 r. przyciągnął nieoczekiwanie wysoką liczbę uczestników – 1 701 – ze wszystkich państw członkowskich.

Nagrodzone logo wybrane zostało w drodze dwuetapowej selekcji.

W pierwszym etapie panel złożony z 11 cieszących się międzynarodową renomą ekspertów w dziedzinie sztuki i projektowania, przejrzał zgłoszone projekty i wybrał 10 najlepszych logo spośród 1701 zgłoszeń.

Wyboru trzech najlepszych logo dokonało następnie jury, którego członkami byli dyrektor generalny ds. prasy, komunikacji i protokołu Rady Hans Brunmayr, wiceprzewodnicząca Grupy Interesów Różnych Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Jillian van Turnhout i członek Komitetu Regionów, a zarazem radca we francuskim regionie Pikardii Claude Du Granrut, a także wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal-Quadras, który współprzewodniczył obradom jury.

Ogłoszenie decyzji jury oraz uroczystość wręczenia nagród odbyły się 17 października 2006 r. w Brukseli, z udziałem 10 zaproszonych finalistów.

Konkurs wygrał Szymon Skrzypczak, student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Polska). Przyznano mu nagrodę w wysokości 6000 euro, podczas gdy Tore Rosbo z Danii i Jenny Lundgren ze Szwecji otrzymali odpowiednio 4000 euro i 2000 euro, zajmując drugie i trzecie miejsce. Najlepsza trójka otrzymała także trofea, a każdy spośród dziesięciu finalistów – dyplom uznania.

Zwycięzcy

Skrzypczak, Szymon (Polska): "Tögethér" – 1. miejsce

“Tögethér”

Zgodnie z planem D logo to stanowi graficzną interpretację głosu wszystkich Europejczyków, zwłaszcza tych należących do młodszych pokoleń. Europejczycy pragną pokoju, stabilizacji i dobrobytu bez wyrzekania się swych praw do indywidualizmu i różnorodności.

Słowo „razem” wyraża w prosty i bezpośredni sposób to, co było pierwotnie związane z ideą zjednoczonej Europy. Europa to bowiem oprócz polityki, aspektów finansowych, czy granic geograficznych, przede wszystkim współpraca i solidarność jej krajów członkowskich.

Zrożnicowany kształt liter, z wykorzystaniem różnych czcionek, wyraża różnorodność europejskiej historii i kultury, a łączy je w jedną całość znaczenie tego słowa. Ironia zainspirowana metkami projektantów świetnie pasuje do obchodów tak ważnego wydarzenia, jakim jest 50. rocznica podpisania Traktatu Rzymskiego. Wers poniżej „OD 1957” stanowi niezbędny element tej ironii i, co ważne, główne nawiązanie do Traktatu Rzymskiego.

Szymon Skrzypczak urodził się 3 października 1983 r. i studiuje obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, specjalizując się w projektowaniu graficznym i ilustracji. Hobby dwudziestotrzylatka to rysunek, rzeźba, projektowanie, muzyka i sport.

Rosbo, Tore (Dania): “Crossing Cultures” – 2. miejsce

“Crossing Cultures”

Propozycja logo, które zdobyło drugie miejsce w konkursie, opiera się na dwóch głównych koncepcjach: prostym zastosowaniu akronimu „EU 50“, który sam w sobie jest zwięzłym sposobem wyrażenia idei urodzin; w sposób charakterystyczny również dla tradycji filatelistycznej, a ogólnie także dla wszelkich odmian funkcjonalnych projektów graficznych. To bardzo prosty koncept: krzyżujące się kolorowe ścieżki powstałe po połączeniu dwóch grup liter i cyfr. Końcowy rezultat to wyważona i elegancka kompozycja, w której różnokolorowe ścieżki składające się na akronim, przedstawiają ideę Europy, która jest punktem zbieżnym różnych interesów i kultur.

Lundgren, Jenny (Szwecja): “Community of languages” – 3. miejsce

“Community of languages”

Trzeci projekt logo przedstawia również graficzną syntezę ideału Europy jako instytucji, która zapewnia poszanowanie każdej ludzkiej jednostki. Jednym z ważnych elementów tego kalejdoskopu jednostek kulturowych i historycznych, jest fakt, że reprezentują je różne języki. Neutralnie przedstawione słowa „UNIA EUROPEJSKA“ (w ciepłym odcieniu szarego) połączone są w swoistą rodzinę kolorowych, ręcznie pisanych znaków fonetycznych, które symbolizują współistnienie różnych kultur w obrębie Unii Europejskiej. Zastosowane w taki sposób znaki fonetyczne tracą swoją pierwotną funkcję i przekształcają się w wielokolorową część graficznej kompozycji, stając się zarazem symbolicznym komponentem logo.

Zdjęcia i filmy wideo z uroczystości

Uroczystość przyznania nagród odbyła sie w Brukseli 17 października 2006 r. Nagrody wręczyła wiceprzewodnicząca Komisji Margot Wallström wraz z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal-Quadras, który współprzewodniczył końcowym obradom jury. W uroczystości udział wzięli finaliści konkursu, a także dziennikarze z całej Europy oraz przedstawiciele instytucji europejskich.

Zdjęcia z uroczystości

Film wideo z uroczystości (wersja całkowita) 37'14"

Film wideo z uroczystości (wersja skrócona) 02'36"

Klauzula prawna | Informacje o portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Do góry