Jogi nyilatkozat | Az EUROPA portálról | Keresés | Kapcsolat
Európa ünnepel - A Római Szerződés 50. évfordulójaA nyelvkiválasztó sáv átugrása (billentyűparancs=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. évforduló > Hírek és a média > Cikk

Testre szabott szerződés a 21. század Európájának

Testre szabott szerződés a 21. század Európájának
José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke és José Sócrates portugál miniszterelnök

07/10/19

Október 18-ról 19-re virradó éjszaka a 27 európai tagország állam- és kormányfői jóváhagyták a reformszerződés végleges szövegét.

A lisszaboni csúcstalálkozó pontot tett az Európai Unió intézményeiről szóló, hat éve folyó vitasorozat végére. Az új reformszerződés elfogadásával a Közösség felkészült arra, hogy szembenézzen a 21. század kihívásaival, például a globalizáció és az éghajlatváltozás problémájával.

A Tanács júniusban kibocsátott megbízásának megfelelően az európai tagállamok jogi szakemberei július 23-a óta éjt nappallá téve dolgoztak az új szerződés kialakításán. Az állam- és kormányfők, miután megállapodtak az egyes kérdésekkel kapcsolatban felmerült véleménykülönbségeket illetően, elfogadták a szövegtervezetet.

A reformszerződés nagymértékben megkönnyíti majd az Unió tevékenységét. Számos területen jelent előrelépést, többek közt biztosítja, hogy a polgárok véleményt nyilváníthassanak az európai kérdésekkel kapcsolatban, alapvető jogaikat pedig chartábaEnglishfrançais foglalva garantálja. Az új szerződésnek köszönhetően az Unió jobban meg tud majd felelni a vele szemben támasztott elvárásoknak, azaz hatékonyabban tudja majd ellátni az energiaügy, a fenntartható fejlődés, a határokon átnyúló bűnözés és a bevándorlás terén adódó feladatokat. Az intézményi reformok továbbá egységes nemzetközi fellépést biztosítanak a Közösség számára.

Az európai állam- és kormányfők az intézményi reformok elfogadása után azonnal áttértek a csúcstalálkozó következő napirendi pontjára, a globalizáció jelentette kihívásokra. A résztvevők a Bizottság október eleji azon javaslatát vitatták meg, miszerint a növekedés és a munkahelyteremtés elősegítését célzó lisszaboni stratégiát az alábbi négy prioritás köré kellene rendezni: kutatás és fejlesztés, a vállalkozások környezete, befektetés az emberi erőforrásokba, valamint energia és éghajlatváltozás.

A reformszerződés aláírására decemberben kerül sor, ratifikálása pedig előreláthatóan a 2009. júniusi európai parlamenti választások előtt befejeződik.

José Manuel Barroso és José Sócrates sajtótájékoztatója a reformszerződés elfogadásáról (audio)

Látogasson el a reformszerződés honlapjára

Jogi nyilatkozat | Az EUROPA portálról | Keresés | Kapcsolat | Az oldal tetejére