Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Artykuł

Łatwiejsze porównywanie kwalifikacji

Łatwiejsze porównywanie kwalifikacji

07/12/07

Europejska struktura uznawania kwalifikacji powinna ułatwić Europejczykom podejmowanie pracy oraz studiowanie w innych krajach UE.

Dzięki europejskiej strukturze kwalifikacjiEnglish(EQF) możliwa jest ocena kwalifikacji danej osoby na podstawie jej umiejętności, tj. tego co umie i może zrobić w rzeczywistości, a nie uzyskanych przez nią dyplomów. Struktura połączy krajowe systemy uznawania kwalifikacji we wspólne ramy odniesienia na szczeblu europejskim.

Dzięki temu kwalifikacje uzyskane w różnych krajach w Europie można będzie łatwiej porównać, tak aby pracodawca w Irlandii mógł bez problemu „zrozumieć” kwalifikacje kandydata z Węgier i ocenić, czy nadaje się on na dane stanowisko.  

Europejskie ramy kwalifikacyjne wprowadzono 26 listopada br. Z tej okazji komisarz ds. edukacjiDeutschEnglishespañolfrançaisitaliano Ján Figeľ wyjaśnił, że „Ramy znajdują się w centrum priorytetów realizowanych przez UE, takich jak: wspieranie mobilności, współpracy między państwami, dobrobytu oraz pomocy obywatelom w pełnym wykorzystaniu swych możliwości dzięki nauce”.

Europejska struktura kwalifikacji stanowi pierwsze międzynarodowe ramy grupujące wszystkie typy kwalifikacji: od szkolnictwa wyższego, poprzez szkolenia zawodowe, kształcenie i szkolenia dla dorosłych, po kształcenie ogólne. Wszystkie 27 państw członkowskich zachęca się do powiązania krajowych systemów kwalifikacji z systemem EQF do 2010 r. Natomisat do 2012 r. powinny zostać określone wszystkie typy kwalifikacji uzyskiwanych na terytorium UE.

Prace nad opracowaniem ram rozpoczęły się w 2004 r., kiedy jeszcze tylko Francja, Irlandia i Wielka Brytania miały krajowe ramy uznawania kwalifikacji. Dziś nad ich przygotowaniem pracuje większość krajów UE.

EQF uzupełnia istniejące unijne programy, takie jak Europass, Ploteus czy program kształcenia ustawicznegoDeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, dzięki którym uznawanie kwalifikacji ma stać się łatwiejsze oraz które mają zachęcić obywateli UE do pracy i studiów za granicą.

Uczenie się przez całe życie

video Europejski portal mobilności zawodowej

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony