Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt
Evropa slaví! - 50. výročí Římské smlouvyPřeskočit lištu s výběrem jazyků (klávesnicová zkratka =2) 01/02/2008
EUROPA > 50. výročí > Aktuality a sdělovací prostředky > Článek

Evropská komise vyvrací mýty o EU

Evropská komise vyvrací mýty o EU

07/09/07

Bulvární tisk nás vytrvale zásobuje zprávami o „bláznivých nápadech z Bruselu“. Co je na těchto „zprávách“ pravdy?

Historky o plánech „šílených eurokratů“ na sjednocení velikosti kondomů či zákazu příliš zakřivených banánů se v bulvárním tisku objevují pravidelně.

Britský deník Daily Express například zveřejnil článek s titulkem „Rozhodnutí EU znásobí míry britských žen“ o tom, že se unie chystá sjednotit velikosti oblečeníEnglish na základě centimetrové stupnice namísto palců. Žádné takové rozhodnutí EU však neexistuje – evropské normy se přijímají dobrovolnou dohodou národních orgánů bez jakéhokoli zásahu z Bruselu.

To je jen jeden z příkladů oblíbených mýtů o EUEnglish – nepravdivých či překroucených informací o Evropské unii, které se objevují v médiích. Zatímco některé zprávy se zakládají na skutečnosti, třebaže překroucené či přehnané, jiné jsou jednoduše vymyšlené. Například historka publikovaná v deníku The Sun o údajném záměru EU English změnit v zájmu politické korektnosti název indické pochutiny „Bombay mix“ (bombajská směs) na „Mumbai mix“ (Mumbai je oficiálním názvem Bombaje od roku 1995). Zprávu si vymyslel redaktor regionální tiskové kanceláře, který podle svých vlastních slov chtěl napsat něco „vtipného pro bulvární tisk“.

Britský bulvární tisk je nejčastějším zdrojem mýtů o EU. Objevily se v něm i historky o sjednocení velikostí kondomůEnglish – podobně jako u velikostí oblečení EU tyto normy nijak neovlivňuje – či zpráva o zákazu „nadměrně zakřivených“ banánůEnglish. Tato zpráva alespoň vychází z pravdivého základu: banány, které se prodávají v jakostní třídě „výběr“ musí být „bez znetvoření či anomálního zakřivení“. Banány, které požadavky této třídy jakosti nesplňují, ale nikdy nikdo nezakazoval! Navíc se nesmí zapomínat, že normy pro zboží požadují sami výrobci a spotřebitelé, a nikoli „šílení eurokraté“ v Bruselu.

Bujnou fantazii však nemají jen britští novináři. Například dánský týdeník Søndagsavisen vytvořil nový mýtus o tom, že unijní zdravotní pojišťovna proplácí evropským úředníkům ViagruEnglishfrançais. List však zapomněl uvést, že výdaje za Viagru jsou hrazeny jen v případě impotence v důsledku vážné nemoci, například rakoviny. A z tisíců zaměstnanců evropských institucí je lék proplácen asi deseti.

Podobné historky jsou možná zábavné čtení, avšak zároveň jsou poměrně nebezpečné – rychle se šíří po internetu a v dalších médiích a veřejné mínění je přijímá jako pravdivé informace. Vytvářejí tak v obecném povědomí obraz EU jako organizace, která se do všeho plete.

Mýty a faktaEnglish

Co si o EU myslíte vy?

Právní upozornění | O portálu EUROPA | Hledat | Kontakt | Začátek stránky