Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Temat

Protokół z Kioto – UE w walce ze zmianami klimatu

Protokół z Kioto – UE w walce ze zmianami klimatu

09/02/07

W tym tygodniu przypada druga rocznica wejścia w życie protokołu z Kioto. Porozumienie to ma na celu stopniowe obniżanie emisji gazów cieplarnianych, które uważa się za przyczynę globalnego ocieplenia i zmian klimatu.

Zmiany klimatu z każdym dniem mają większy wpływ na nasze życie. W grudniu 1997 r. przywódcy z całego świata spotkali się w japońskim mieście Kioto, aby dojść do porozumienia w kwestii ograniczenia ilości gazów przemysłowych emitowanych przez poszczególne państwa. Niektóre państwa zadeklarowały chęć ograniczenia ich o 8% w stosunku do poziomu z 1990 roku w terminie do roku 2012. Porozumienie weszło w życie 16 lutego 2005 r.

UE zdecydowanie popiera porozumienie i wielokrotnie już wyrażała swoją gotowość do walki z globalnym ociepleniem.

„To oczywiste, że walka ze zmianami klimatu to coś więcej niż zwykła bitwa. To wojna światowa, która potrwa wiele lat” powiedział niedawno komisarz ds. środowiska Stavros Dimas.

UE podjęła szereg kroków na rzecz ograniczenia emisji i wypełnienia zobowiązań z Kioto, przede wszystkim promując wykorzystanie źródeł „czystej” energii: energii wiatru, energii słonecznej, energii fal oraz biomasy. Działania na rzecz racjonalnego wykorzystania energii odgrywają również zasadniczą rolę w ograniczaniu emisji gazów zanieczyszczających środowisko.

Zgodnie z zasadą, że małymi krokami można dokonać wielkich zmian, Komisja rozpoczęła w 2000 r. kampanię zatytułowaną „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”. Zachęca ona Europejczyków, aby wprowadzali niewielkie zmiany w swoim życiu codziennym: mniej ogrzewali mieszkanie, używali energooszczędnych żarówek, rzadziej jeździli samochodem itp.

Globalne ocieplenie to nie tylko problem Europy – UE poszukuje sposobów na zaangażowanie w walkę partnerów międzynarodowych. USA, choć nie ratyfikowały umowy, są jednym z krajów, które UE próbuje pozyskać do tego przedsięwzięcia.

Protokół z Kioto to tylko pierwszy - ale ważny - krok. UE rozpoczęła już rozmowy ze 188 państwami w sprawie dalszych, globalnych działań w związku ze zmianami klimatu dotyczących okresu po roku 2012. Kolejne zobowiązania będą dotyczyły zwiększenie funduszy na ochronę lasów, opracowywania nowych, przyjaznych dla środowiska technologii oraz wsparcia dla produkcji biopaliw.

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony