Õigusteave | EUROPA kohta | Otsi | Kontakt
Tähistame Euroopa aastapäeva! - Rooma lepingu 50. aastapäevJäta keelevaliku väli vahele (kiirklahv=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. aastapäev > Uudised ja meedia > Teema

Bulgaaria ja Rumeenia ühinemise tulemusena 27-liikmeline Euroopa Liit

Bulgaaria ja Rumeenia ühinemise tulemusena 27-liikmeline Euroopa Liit

05/01/07

Euroopa Liit tervitab 1. jaanuaril 2007 uuteks liikmeteks saanud Bulgaaria ja Rumeenia edukat ühinemist. Kahe nimetatud riigi ühinemine on uus samm laienemisprotsessis, mis algas 1990-ndatel aastatel, mil 12 Kesk- ja Ida-Euroopa riiki esitasid ELi liikmeks saamise taotluse.

Alates oma loomisest on Euroopa Liit 50 aasta jooksul olnud pidevalt uusi liikmeid ligitõmbavaks magnetiks. 2004. aasta mais toimunud 10 uue liikmesriigi ühinemine oli suurim laienemine ELi ajaloos. Bulgaaria ja Rumeenia ühinemine täiendab edukat integreerumisprotsessi, tasudes ELi pingutusi kindlustada kogu Euroopas rahu, demokraatiat ning jõukust.

Nagu eelmistegi laienemiste puhul, pidid Bulgaaria ja Rumeenia ühinemistingimuste täitmiseks teostama mitmeid ümberkorraldusi ja ajakohastamisi. Õnnitledes kahe kõnealuse riigi kodanikke ja juhte ajaloolise saavutuse puhul, teatas Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso, et Bulgaaria ja Rumeenia ühinemise järel rakendatakse mitmeid kaasnevaid meetmeid. Meetmete abil teostatakse järelevalvet nendes valdkondades, kus on vaja veel ümberkorraldusi teha. Kontrollimeetmed kehtestatakse seose kohtureformi, korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse, põllumajanduskulutuste ning toiduohutusega.

Praeguse ja tulevaste laienemistega seostuvate Euroopa kodanike hirmu ja kartuste tõttu võttis komisjon 8. novembril 2006 vastu Euroopa Liidu laienemispoliitika strateegia. Mõju hindamise uurimused, võrdlushindamised ning muud konkreetsed meetmed võimaldavad ELil paremini hinnata ühinemiste mõju. Komisjon on samuti tunnistanud vajadust võtta rohkem arvesse kodanike arvamusi ning aidata liikmesriike dialoogi edendamisel kodanikuühiskonnaga.

Õigusteave | EUROPA kohta | Otsi | Kontakt | Üles