Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt
Święto Europy - 50. rocznica Traktatu RzymskiegoPomiń pasek wyboru języka (skrót klawiaturowy=2) 01/02/2008
EUROPA > 50. rocznica > News > Temat

Po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii Unia Europejska będzie liczyć 27 państw członkowskich

Po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii Unia Europejska będzie liczyć 27 państw członkowskich

05/01/07

Unia Europejska z radością przyjmuje fakt przystąpienia Bułgarii i Rumunii, które spełniły warunki członkostwa i z dniem 1 stycznia 2007 r. stają się członkami UE. Przystąpienie tych państw stanowi kolejny krok naprzód w procesie rozszerzenia, który rozpoczął się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to 12 krajów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej złożyło wniosek o członkostwo w UE.

Już od chwili swoich narodzin 50 lat temu Unia Europejska jak magnes przyciąga coraz to nowych członków. Przystąpienie dziesięciu nowych państw w roku 2004 było największym rozszerzeniem w historii UE. Wejście Bułgarii i Rumunii do UE wieńczy ten udany proces integracji, wynagradzając wysiłki UE na rzecz budowania pokoju, demokracji i dobrobytu w całej Europie.

Podobnie jak w przypadku poprzednich rozszerzeń, aby spełnić wszystkie niezbędne kryteria przystąpienia, Bułgaria i Rumunia musiały przeprowadzić zasadnicze reformy i dokonać modernizacji. Składając gratulacje z okazji tego epokowego osiągnięcia obywatelom i przywódcom tych dwóch państw, przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, ogłosił, że po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii wejdą w życie specjalne środki towarzyszące. Umożliwią one utrzymanie określonego poziomu czujności w niektórych obszarach, które uważane są za wymagające pewnych nakładów pracy. Środki kontroli ustanowione zostaną w odniesieniu do reformy sądownictwa, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, wydatków na rolnictwo i bezpieczeństwa żywności.

W odpowiedzi na pytania obywateli UE, którzy wyrażają niepokój co do bieżącego rozszerzenia i rozszerzeń, do jakich mogłoby dojść w przyszłości, w dniu 8 listopada 2006 r. Komisja przyjęła strategię w sprawie polityki UE w dziedzinie rozszerzenia. Dzięki udoskonalonym analizom wpływu, analizom porównawczym i innym konkretnym metodom oceny, UE będzie w stanie dokładniej określić skutki poszczególnych etapów rozszerzenia. Komisja jest również w pełni świadoma tego, że musi bardziej uważnie słuchać obywateli UE oraz wspierać państwa członkowskie w wysiłkach na rzecz promowania komunikowania i dialogu ze społeczeństwem obywatelskim.

Informacja prawna | O portalu EUROPA | Szukaj | Kontakt | Początek strony